|
Pracownia dyplomowa z ekologii i zoologii kręgowców
Prowadzący: pracownicy Katedry Ekologii i Zoologii Kręgowców
Wymiar kursu: 160 godzin Kierunek i termin: biologia II stopień - II rok, semestr 4 ochrona środowiska I stopień - III rok, semestr 6 Punkty ECTS: 2 Forma zaliczenia: zal. na ocenę
Treści kształcenia: Metodyka badań w ekologii kręgowców – laboratoryjne i terenowe. Oznaczanie gatunku, płci i wieku u ptaków i ssaków z zastosowaniem cech morfologicznych. Metody odłowów ptaków i drobnych ssaków (sieci ornitologiczne i chiropterologiczne, pułapki). Badania nad migracjami ptaków – obrączkowanie. Preparowanie okazów zoologicznych do celów naukowych i dydaktycznych. Pomiary biometryczne u kręgowców. Analiza składu pokarmu u ptaków i ssaków (wypluwki, odchody). Identyfikacja i rejestracja aktywności zwierząt w warunkach terenowych (obserwacje wizualne, posługiwanie się sprzętem optycznym, rozpoznawanie głosów, tropy, ślady żerowania, gniazda, nory). Podstawy bioakustyki – komputerowej analizy głosów (ptaków i nietoperzy). Metody liczenia ptaków i ssaków (cenzusy). Analiza i prezentacja wyników badań – przygotowywanie posterów.
Efekty kształcenia - umiejętności i kompetencje: znajomość podstawowych metod badawczych w ekologii i zoologii kręgowców oraz umiejętność wyboru danej metody w zależności od grupy systematycznej i specyfiki warunków terenowych. Przygotowanie do pracy w terenie oraz analiz laboratoryjnych stosowanych w ekologii zwierząt. Umiejętność zestawiania danych zgromadzonych podczas obserwacji, sporządzania raportów z badań oraz przygotowywania posteru konferencyjnego.
|